Blog

Rodzaje materiałów izolacyjnych stosowanych w przemyśle


izolacja przemysłowa

Prawidłowo dobrana izolacja techniczna to podstawa – wie o tym zapewne każdy ekspert zakładający tego rodzaju elementy. Jednakże zajmując się różnego rodzaju instalacjami przemysłowymi, można nie zdawać sobie sprawy, jak nawet niewielkie błędy popełniane podczas projektowania, doboru czy montażu osłon mogą znacząco wpłynąć na ich skuteczność. Aby w pełni zrozumieć znaczenie izolacji technicznych, należy najpierw potrafić je rozróżniać i tym właśnie zajmiemy się w dzisiejszym wpisie. Omówimy, jakiego rodzaju materiały stosuje się w izolacjach przemysłowych oraz porównamy ich właściwości.


Najczęściej spotykane materiały

Na początku warto wymienić takie rodzaje izolacji, z którymi nierzadko można się spotkać. Dominującymi rozwiązaniami są:

  • różnego rodzaju wełny mineralne,
  • powłoki syntetyczne (pianki, żywice itp.),
  • izolacje metalowe.

Oczywiście takie zestawienie jest bardzo ogólne, ponieważ wśród wymienionych kategorii izolacji można wyróżnić ich wiele typów. Dlatego też, aby lepiej zobrazować ich własności i funkcje, przedstawimy je ze względu na charakter izolacji, w których znajdują zastosowanie.


Materiały w izolacjach termicznych

Najczęściej stosowanymi osłonami są te związane z ochroną instalacji wysokotemperaturowych. Dzieje się tak, ponieważ utrata wytworzonej podczas różnorodnych procesów energii termicznej bezpośrednio wiąże się z obniżoną sprawnością układów przemysłowych. To logiczne – utracone ciepło to strata surowców czy energii wprowadzonej do instalacji. Dlatego też takie izolacje zazwyczaj posiadają stosunkowo niski współczynnik przewodzenia ciepła, co jednoznacznie oznacza skuteczne zatrzymywanie go pod osłoną.


A może pianka?

Wśród materiałów wykazujących się dobrą wartością wspomnianego powyżej współczynnika są wszelkiego rodzaju wełny mineralne, w tym szklane (kwarcowe) oraz kamienne (inaczej zwane skalnymi). W przypadku instalacji, w których mamy do czynienia z bardzo wysokimi temperaturami, stosuje się m.in. wełnę bazaltową, która – jak sama nazwa wskazuje – składa się z bazaltu, czyli skały wulkanicznej oraz specjalnie dobranych żywic.


Ceramika nie do zdarcia!

Jeśli zakres temperatury roboczej instalacji na to pozwala, można postawić na wszelkiego rodzaju pianki syntetyczne. Jednakże mowa tutaj raczej o krańcowych elementach układów, gdzie proces oddawania ciepła nie jest już tak intensywny. Oprócz takich materiałów doskonale sprawdzają się wszelkie osłony ceramiczne, które za to świetnie radzą sobie nawet z ekstremalnymi temperaturami, jednakże nie pozwalają na dowolną formę izolacji – dlatego też ich zastosowanie jest dość ograniczone.


Doskonałe połączenie

Świetnym rozwiązaniem są tzw. materace izolacyjne. Łączą one w sobie skuteczność izolacyjną wełny szklanej wraz z dodatkowymi powłokami metalicznymi, np. aluminiowymi czy syntetycznymi w postaci silikonu lub teflonu. Natomiast ich największą zaletą jest możliwość idealnego dopasowania do osłanianego elementu. Są elastyczne oraz posiadają specjalne zapięcia, które umożliwiają ich ściąganie i ponowne zakładanie. Dlatego też jest to ratunek w instalacjach, w których nie można założyć konwencjonalnych izolacji.


izolacja silnika

Inne rodzaje osłon a materiały izolacyjne

Jednakże przemysł to nie tylko osłony termoizolacyjne! Warto pamiętać, że oprócz tego izolacje mogą pełnić funkcję ochrony akustycznej, elektrycznej czy chemicznej. Warto więc wiedzieć, jakie materiały wykorzystuje się w takich typach osłon.


Wśród popularnych materiałów dobrze niwelujących hałas można wyróżnić wcześniej opisane wełny mineralne i kamienne czy pianki, lecz także płyty o wysokiej gęstości wykonane z metalu bądź gumowe osłony. Wszystkie te izolacje posiadają doskonałe właściwości tłumiące wszelkiego rodzaju drgania i wstrząsy. Dzięki temu podwyższa się standardy pracy w obiektach przemysłowych, a także zapewnia komfort i bezpieczeństwo, ponieważ nadmierny hałas potrafi nie tylko zakłócić wykonywanie nawet prostych obowiązków, ale też wpłynąć na zagrożenie zdrowia czy nawet życia (w sytuacji nieusłyszenia alarmu itp.).


W kwestii ochrony chemicznej czy elektrycznej zarówno specjalistyczne tworzywa sztuczne, takie jak wspomniany powyżej teflon bądź różnego rodzaju gumy, jak i surowce ceramiczne wykazują się doskonałymi właściwościami izolującymi. Dzięki temu w układach, gdzie występuje zagrożenie przeniesienia wysokich ładunków elektrycznych na inne elementy instalacji bądź stosowane są agresywne związki chemiczne, izolacje wykonane z takich materiałów są niezbędne.


Jak widać, istnieje ogrom możliwości, jeśli chodzi o ochronę instalacji przemysłowych. Izolacje techniczne mają ogromne znaczenie nie tylko w kwestii ograniczenia strat finansowych, lecz także zapewnienia bezpieczeństwa zatrudnionym oraz panowania nad procesami technologicznymi. Dobrze dobrany materiał izolacyjny pozwoli osiągnąć wszystkie te cele, sprawiając, że dany zakład przemysłowy będzie działał sprawnie i zgodnie z wyśrubowanymi normami..