Blog


Izolacja termiczna starej instalacji. Na co zwrócić uwagę?


izolacja rurociągów

Realizacja nowego projektu instalacji przemysłowych to fascynujący proces, w który zaangażowani powinni być zarówno eksperci z zakresu danej technologii, jak i specjaliści działający na innych polach, m.in. zajmujący się integracją nowo powstających systemów z tymi istniejącymi, przestrzeganiem zasad BHP czy tworzeniem należytej izolacji. Jednakże znacznie częściej inżynierowie mają do czynienia z koniecznością adaptacji starych systemów przemysłowych, ich modernizacją czy remontem. Jak zatem w takiej sytuacji zapewnić prawidłową izolację termiczną? W dzisiejszym wpisie omówimy to zagadnienie i odpowiemy na pytanie, czy schemat działania jest zawsze taki sam.


Po pierwsze: dokładna inspekcja

ZAby nasza praca związana z opracowaniem, przygotowaniem oraz montażem izolacji termicznej nie poszła na marne, należy najpierw wiedzieć, w których miejscach stara instalacja przemysłowa potrzebuje wzmocnionej ochrony. Niestety czynności inspekcyjne są żmudne i czasochłonne. Im większa instalacja, tym więcej czasu przeznaczyć trzeba na jej przegląd. A czego dokładnie się szuka?


Podczas wykonywania takiej inspekcji należy dokonać przede wszystkim oceny stanu istniejącej izolacji. Sytuacją idealną jest możliwość skorzystania z dokumentacji potwierdzającej jej parametry, nie zawsze jednak takowa się zachowuje. Z tego też względu pozostaje fachowa diagnostyka wyglądu osłon termicznych. Wszelkie oznaki jej uszkodzenia w postaci rozdarcia, rozszarpania, ukruszenia czy rozszczelnienia powinny być zaraportowane z określeniem dokładnej lokalizacji uszkodzeń i ubytków.


Zlokalizowanie mostków cieplnych

Istotnym aspektem zapewnienia należytej izolacji termicznej instalacji przemysłowej jest upewnienie się, w których miejscach następuje utrata energii cieplnej. Do tego celu stosuje się specjalistyczny sprzęt w postaci kamer termowizyjnych, przy których pomocy jest się w stanie nie tylko zlokalizować, lecz także ocenić stopień utraty ciepła w danym miejscu. Jest to bardzo istotne, ponieważ na tej podstawie będzie można zaplanować, jakiego rodzaju ochronę będzie można zastosować.


Usunięcie starej izolacji

materac - izolacja rurociągów

Jeśli stan osłony wiekowej instalacji przemysłowej pozostawia wiele do życzenia, to należy ją odseparować od fragmentów, które nadal spełniają swoją funkcję. Zazwyczaj dotyczy to stałych płaszczów, które posiadają metalowe konstrukcje. Mogą być one skorodowane, a izolacja wewnątrz – np. ukruszona. W takiej sytuacji należy zdemontować cały segment i wymienić go na nowy. Przeprowadzając takie czynności, należy zwrócić uwagę na szczególną ostrożność, bowiem starszego rodzaju izolacje mogą składać się z niebezpiecznych dla zdrowia związków – przestrzeganie zasad BHP to podstawa!


Wybór materiałów izolacyjnych

Po ocenie stanu instalacji i jej osłon można rozpocząć planowanie. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, z jakimi elementami mamy do czynienia. Inaczej bowiem wygląda termoizolacja rurociągów, a inaczej zaworów, turbin czy jednostek o skomplikowanej budowie. W ten sposób można oszacować, jakie materiały izolacyjne będą potrzebne. Nie zawsze wykonawca decyduje się jednak na to samo co dotychczas rozwiązanie. Czasem lepszym wyjściem jest postawienie na inną metodę izolacji termicznej bądź połączenie dwóch różnych. Podczas podejmowania decyzji należy wziąć pod uwagę czynniki takie jak temperatura pracy instalacji, niebezpieczeństwo chemiczne, spełnianie założeń technicznych, przepisów i norm, a także najważniejsze – wartość współczynnika przewodzenia ciepła. Wybierając nowy materiał izolacyjny, należy upewnić się zatem, że jest on właściwy dla danego układu.


Nowoczesna izolacja termiczna

Aby utrzymać starą instalację przemysłową, niezależnie od jej charakteru, ważne jest stawianie na najnowsze rozwiązania pojawiające się w branży termoizolacji. Dzięki temu jest się w stanie zadbać o elementy układów w taki sposób, by służyły jeszcze przez wiele lat. Doskonałym przykładem jest zastosowanie specjalistycznych, elastycznych powłok wielokrotnego użytku. To tzw. materace izolacyjne, projektowane specjalnie pod dany element. Dlaczego warto zwrócić na nie uwagę?


Przede wszystkim dlatego, że w starszych instalacjach przemysłowych często nie wykonywano izolacji wielu elementów. Wynikało to z braku dostępu do technologii, która by to umożliwiała. Najlepszym przykładem są wszelkiego rodzaju zawory – przez nie ucieka ogromna ilość ciepła, jednakże wykonanie dla nich stałej osłony jest praktycznie niemożliwe, ponieważ utrudniałaby ona korzystanie z tych elementów.


Elastyczne materace izolacyjne pozwalają więc na uszczelnienie izolacji starych układów przemysłowych, zwiększając ich sprawność oraz zmniejszając równocześnie koszty ich utrzymania. Innymi metodami uzupełniania starej izolacji jest zastosowanie dwóch rodzajów izolacji, np. otuliny przymocowanej na stałe wraz właśnie ze wspomnianym materacem bądź metalowym płaszczem. To, na jaką metodę powinno się zdecydować, wpływa również konieczność dokonywania regularnych przeglądów danych elementów. Jeśli więc wiadome jest, że konkretna część musi być poddawana częstym inspekcjom technicznym, wtedy też lepszym wyborem będzie materac, który można wielokrotnie zakładać i zdejmować.


Po zakończeniu montażu nowej izolacji konieczne jest przeprowadzenie kontroli, aby upewnić się, że spełnia ona swoją funkcję. Obejmuje m.in. testy termiczne, pomiar efektywności energetycznej czy ocenę szczelności izolacji.


Naprawa izolacji termicznej starych instalacji przemysłowych jest kluczowa pod kątem poprawy ich działania. Należyte wykonanie izolacji termicznej pozwala na maksymalną redukcję strat cennego ciepła oraz na ochronę starszych układów przed uszkodzeniami. A utrzymanie takiego rodzaju instalacji powinno być priorytetem dla przemysłowców, ponieważ im dłużej można z nich efektywnie korzystać, tym nie ponosi się dodatkowych kosztów, związanych z budową nowych systemów. Jest to więc gra warta świeczki.